Tüm ürünlerde KARGO BEDAVA

MUMUM İNSAN PSİKOLOJİSİNDEKİ ETKİSİ

MUMUM İNSAN PSİKOLOJİSİNDEKİ ETKİSİ

Mum tarihin ilk yıllarından bu yana, insanı aydınlatan zarif ve hoş bir nüans. Ateşe değdiğinde verdiği his, ortama yaydığı mistik hava istisnasız her insanı büyüsü altına alır. Bazen romantik bir yemekte, bazen ev dekorasyonunda, bazen teknolojinin sizden vazgeçtiği anlarda mumun dayanılmaz cazibesine kapılmak kaçınılmaz. Hayatına renk katmak, yaşam alanlarını sıradanlıktan kurtaracak yaratıcı dokunuşlar yapmak isteyenler için de mum ideal bir seçim. 

 

Mum bir ışık kaynağı olmaktan öte, insanın iç dünyasına dönmesine, kendini sorgulamasına, hayatını gözden geçirmesine neden olacak kadar etkilidir.  Kullanıldığı an ve yere göre farklı ruh halleri yaratabilme gücü de göz ardı edilemez. İki sevgilinin masasında olduğunda duygulara ışık tutarken, dost sohbetlerine eşlik eden yemek masasında anıları aydınlatır. Naif bir dekorasyonun vazgeçilmez bir parçası olan mumlar; rahat bir ortam oluşturarak, yaydığı pozitif enerji ile ortamı sarıverir.

 

Özellikle son yılların gözdesi renkli ve kokulu mumlar, farklı kimliklerini ve ruh hallerini açığa çıkarabilir. Uzmanlara göre;, mum denildiğinde akla ilk gelen 3 kelime sevgi, huzur ve aşk. Renkli mumlar ise, ortamın kimliğini belirleyen önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

 

Fiziksel bir aktiviteyi tetikleyen, uyarıcı etkisinin yanında sıcak bir ortam yaratan kırmızı mum, genelde sevgililerin romantik bir akşamdaki tercihi oluyor. Meditasyon, masaj, spa amaçlı ortamlarda ise rahatlık hissi vermesi nedeniyle daha çok mor renk mumlar tercih ediliyor. Çocuk ve genç odalarının dekorasyonunda kullanılan mumlar ise genellikle turuncu ya da sarı. Bunun nedeni ise bulunduğu ortama konsantrasyon, dikkat sağlamasının yanı sıra sevinç ve coşku getirmesi. Eğer dekorasyona denge, uyum, güven hissi, sakinlik katmak isteniyorsa bu durumda yeşil ya da mavi renk mumları tercih ediliyor. Zengin bir dekorasyon yaratmak isteyenler genelde altın ya da kahverengi mumları seçerken; yeniliği, değişimi hedefleyen kişilerin tercihi ise genelde gümüş renk mumlar.

 

Görülen o ki; mumun etkisi, insanın duygularını kontrol edebilme gücünde saklı. Siz de duygularınızı mumum sihirli ellerine bırakmak isterseniz mum koleksiyonumuza mutlaka göz atın.

 
 
 
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...